محاسبات ریاضی در متلب

برای اینکه با نرم­ افزار متلب بتوانید برنامه­ نویسی نمایید، می­ بایست با مفهومی تحت عنوان ماتریس ­ها آشنا شوید. البته مفهوم ماتریس که در اینجا منظور است، همان است که در ریاضی گفته می­ شود. یعنی مجموعه­ ای از سطرها و ستون­ ها  که در قالب یک نام (اسم، معرف) آورده می­ شود. و هر گونه­ ای از توابع قابل اعمال بر آن است. از جمله توابع ابتدایی همچون جمع، ضرب، تفریق و تقسیم تا توابع پیچیده­ تری چون تبدیل فوریه، لاپلاس. همچنین با مفاهیم دیگری مانند ماتریس­ های با بعد بیشتر از دو آشنا خواهیم شد و کاربرد آن را در پردازش تصویر می­بینیم.

همانطور که قبلاً بیان شد، متلب شامل toolbox-ها و واسط­ های گرافیکی بسیاری است. همچنین بخشی تحت عنوان سیمولینک دارد که این ابزار متلب کلیه­ ی رشته­ ها را شامل می­ شود. از جمله پردازش صوت و تصویر، منطق فازی، سیستم­های کنترلی، آنالیز داده، نقشه­ برداری، بهینه­ سازی و ... که پایه­ ی تمامی آن­ها محاسبات ریاضی است.

 

برای شروع و آشنایی بیشتر با متلب، اجازه دهید تا محاسبات پایه ­ای ریاضی (جمع، ضرب، تفریق، تقسیم و توان" ^ ") را بر روی اعداد، متغیرها، ماتریس­ ها انجام دهیم.

در Command window و در مقابل علامت " << " می­توانید اعداد و عملگرها را وارد کنید و از آن همچون یک ماشین حساب بهره ببرید. دقت کنید...

>> 2 + 3

ans =

                5

>> 3 * 8 

ans =

                24

>> 3 – 9 

ans =

                -6

>> 7 / 3 

ans =

                2.3333

>> 3^4                   

ans =

                81

>> ( ( 3 + 5 ) / 4 ) * 3                         

ans =

                6

 

همانطور که مشاهده می­کنید، پس از انجام محاسبه، نتیجه در متغیری با نام ans ذخیره می­ شود. شما می­ توانید از این متغیر در محاسبات بعدی خود استفاده نمایید. برای مثال

>> 5 + 7 

ans =

                12

>> ans / 5             

ans =

                2.4000

اگر می ­خواهید صفحه command را پاک نمایید، از دستور clc (clear command) استفاده کنید. اما نکته دیگری که باقی می­ ماند این است که چنانچه بخواهید در حین محاسبات میانی نتیجه محاسبه نمایش داده نشود، پس از عبارت مورد نظر علامت  " ; " را قرار دهید.

>> 5 + 7 ;             

>> ans / 5             

ans =

                2.4000

همانطور که در محاسبات روی کاغذ ترجیح می­ دهید از متغیرهای بامعنی برای ذخیره نتایج محاسبه استفاده کنید، در نرم­ افزار متلب نیز قادر به انجام این کار می­ باشید. تنها کافیست قبل از عبارت محاسباتی خود نامی را به آن نسبت دهید.

>> A = 5 + 7        

A =

                12

>> A / 5 

ans =

                2.4000

>> A = 6;              

>> B = 3; C = 7;                  

>> ( A – C ) * B                    

ans =

-3

 

 

 

/ 1 نظر / 206 بازدید
حامد

واقعا وبلاگ مزخرفی داری منکه هیچی ازش نفهمیدم بلد نیستی وبلاگ نساز داداش هااااااااااااااااااااااااا؟ [خنده]