آشنایی با MATLAB

ارسال در تاریخ چهارشنبه پانزدهم شهریور 1391 توسط پوریا
اغلب مهندسان در راستای پروژه خود به شبیه سازی الگوریتم ها، برنامه نویسی، مدل سازی و پردازش های سیگنال های دیجیتال نیاز دارند. برای رفع این نیاز انتخاب یک زبان برنامه نویسی مناسب که دارای قابلیت های فوق باشد ضروری می رسد. زبان های برنامه نویسی زیادی وجود دارند که برای مهندسین طراحی شده اند. اما از میان همه این زبان های برنامه نویسی با تمامی معایب و فواید، زبان برنامه نویسی متلب بهترین گزینه است.

نرم افزار متلب (MATLAB) مخفف کلمه MATrix LABoratory و به معنی آزمایشگاه ماتریس می باشد. این نام از جهت ساختار متغیرها در متلب و طرز برخورد این نرم افزار با داده ها برای آن در نظر گرفته شده است. تمامی داده ها و متغیرها (شامل کاراکترها، رشته ها، تصاویر، صوت و حتی یک عدد) در متلب به صورت یک ماتریس تعریف می شوند. این مهمترین ویژگی متلب است. به همین علت محاسبات و پردازش های عددی به راحتی و با قواعد ماتریسی انجام می گردد.

متلب انواع مختلفی از توابع محاسباتی، پردازشی و برنامه نویسی در زمینه های ریاضی، آمار، فیزیک، پردازش سیگنال های صوتی و تصویری، مخابرات، قدرت، کنترل، مدل سازی، بهینه سازی، بیوانفورماتیک، رسم نمودار، محاسبات موازی (parallel) و ... را دارا می باشد. همچنین متلب ابزارهایی تحت عنوان Toolbox برای کاربردهای خاص دارد. مثلا ابزار plottools برای رسم نمودار و ابزار gatool برای بهینه سازی توسط الگوریتم ژنتیک استفاده می شود.

از قابلیت های دیگر متلب محیط GUIDE برای ایجاد رابط گرافیکی کاربر و Simulink برای برنامه نویسی به زبان گرافیکی است.

در آینده مطالبی برای آشنایی با محیط ظاهری این نرم افزار و نیز نحوه برنامه نویسی و استفاده از توابع، ابزارها و محیط های آن ارائه خواهد شد.

 

/ 0 نظر / 39 بازدید